Türkiye’de İnsanlar Bilim’i Neden Sevmiyor ?

Merhaba bugün bu sayfada ciddi şeyler okuyacaksın. Sıkılırsan sayfayı kapat, sıkılmazsan benim yazım sana mantıklı gelmiş olabilir. Eğer hakkımda sayfasını okuduysanız benim Astronomi ve Bilim konusunun ilgi alanlarımdan birisi olduğunu görmüşsünüzdür. Okumadıysanız da şu an öğrenmiş oldunuz.

İlk bilgisayar ile tanıştığımda ve facebook sitesinin sadece farm ville, okey ve komik sözler için kullanıldığı günlerde ilgimi çeken bir sayfa vardı, Uzay Günlüğü. Bu sayfada astronomi hakkında bilgiler veriliyordu. Bu sayfanın beğenisi tahmin edebileceğiniz üzere azdı. Tabi yıl 2010. Kim takar bilim’i ? Hele ki facebook’da. O zamanlar bizim için bilim NTV’den ibaretti. Bu sayfa gibi bende bir sayfa açıp insanlara sağdan soldan aldığım bilimsel bilgileri paylaşmak istedim. Şimdi kendime soruyorum bunu neden istedim ? Sonuçta 12 yaşında çocuğum ulan. Başka şeylerle ilgilen ne bileyim çocuklar ne yaparsa onu yap demi.

Her neyse, kısa keseceğim. Ben bunu 4 yıl yaptıktan sonra istediğim kitleye ulaşamadığım için bıraktım. Neden mi ? Bizim ülkede bilim televizyondan öğrenildiği için. Bu sözlerimi 10 yıl öncesi için söylüyorum. Ama ne fark eder ki ? ŞU AN ÇOK MU FARKLI ?

Bilim’i neden sevmiyoruz ? Bilim ile ilgilenen birisi bize neden farklı geliyor ? Bilim kötü bir şey mi ? HAYIR.

SADECE BİZE BÖYLE AŞILANDI !

Astronomi ve bilim konularının ilk okulda fen bilgisi kitabında en son ünitede olması ve bunlar hakkında ÇOK AZ şey öğretilmesi, ÖNEMSİZ BİR ŞEYMİŞ GİBİ  gösterilmesinden dolayı bu yukarıda yazdığım üç soruya sebep oldu. Bilim bize hep sıkıcı bir şeymiş gibi öğretildiğinden şu an etrafımızda bilim ile ilgilenen birisi gördüğümüzde hemen şaşırıyoruz. Çok şahit oldum buna.

Bizler bilimi sevemedik. Sevmeye çalışmadık. Bazı kimseler tarafından müfredat’a uygun görülmediği için sadece 20 sayfa ve kitabın sonunda yer alıyordu. Şimdi sokağa çıkıp çok kolay da olsa sorular sorulsa ( ki bunlar hakkında çok utanç verici derecede bir o kadar da komik videolar youtube’da mevcut ) cevap veremeyecek insanlar mevcut. ( Bkz1, Bkz2 ) Bu utanç verici…

Gelecek Uzayda. Gelecek Bilim’de… Peki biz ülke olarak bilim’de neredeyiz. Haberlere çıktı görmüşsünüzdür, Space X, Tesla. Bizim yadırgadığımız ülkeler şu anda uzayda ve yakında Mars’a gidip yine bilimsel araştırmalar yapacaklar. UZAY’I FETHEDİYORLAR.

Her neyse bu yazım benim çocukluğumdan beri ilgi duyduğum ve dünya çapında da önemli olan bir konunun bizim ülkemizde hiç iplenmemesinin yakınmasıydı. Bir sonraki blog yazısında böyle sıkıcı olmam…Umarım. İyi seyirler…

4 thoughts on “Türkiye’de İnsanlar Bilim’i Neden Sevmiyor ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir